SilvestrZdrave
Co dobrého na Silvestra?
Prosinec 28, 2015
Valentýnské brownies
Valentýnské brownies se zmrzlinou
Únor 14, 2016
Pocity

Možná jste už slyšeli, že tělo si řekne samo, co potřebuje. Že tělo to ví nejlépe. Že se stačí řídit pocity.

Část lidí podle toho rozumně nastavuje svůj jídelníček i životní rytmus a styl. Část lidí tu samou větu používá, jako výmluvu pro svůj chaos – jak v jídle, tak v životním stylu jako takovém. Nicméně, otázka zní – Má naše tělo a naše pocity vždycky pravdu?

Může nás vlastní tělo nebo spíš naše vlastní pocity plést?

Sama jsem pozorná vůči signálům těla, vůči svým pocitům. Protože nám dávají skvělou zpětnou vazbu.
Ukazují, jestli to, co děláme, děláme dobře. Naše pocity nás mohou krásně posouvat. Nebo naopak varovat před něčím.

Nicméně stále potkávám i lidi, kteří tuhle zpětnou vazbu nevnímají, nebo jí nerozumí dobře. Zkrátka v jejich životě to vypadá jinak.
A tak za hláškou “Tělo si to žádá” schovávají různé slabosti, závislosti, nebo jednoduše lenost, pohodlnost.

Někdy je to skutečně tak, že nás naše pocity mohou plést. Když nám naopak pozitivní pocity dávají signál, že to není dobře; a negativní pocity ukazují, že jsme na správné cestě.

Podívejte se třeba na takovou závislost. Pokud závislý člověk dostane svoji dávku, dostaví se dobré pocity. Ale znamená to, že dělá dobře? Že je to pro něj dobré? Jednoznačně ne.

zavislost slane

Nebo si představte člověka, který se nikdy moc nehýbal a chce začít pravidelně cvičit, nebo sportovat. Jak moc je pravděpodobné, že se brzy dostaví nechuť? Nebo že den po tréninku bude cítit celé tělo? Tady negativní pocity nechrání, ale brání od pozitivní změny. Reagují negativně na změnu, která je pro něj dobrá a posune ho dál. Bude se lépe cítit, zlepšuje kondici i svůj vzhled, tělo lépe funguje…

Mnoho lidí zažívá negativní pocity při překračování zóny komfortu – při opouštění toho, co je pohodlné a známé. Takže – někdy i negativní pocity ukazují ten správný směr.

Dalšími příklady, kdy se naše tělo, naše pocity mýlí, jsou například alergie nebo fóbie. Často se jedná o přehnanou, přitom nelogickou obranu na něco, co je v podstatě bezpečné (např. ptáci, psi, kočky, výtahy, knoflíky, pavouci a hmyz…).

Druhá věc je – že tak, jak to vnímám ve svém okolí – málokdo umí číst zpětnou vazbu těla dobře. Příklad: to že dnes máte obrovskou chuť na sladké např. znamená, že jste včera neměli vyvážený jídelníček, a chyběly vám naopak tuky. Chutě na slané zase mohou upozorňovat na ledviny….

Znamená to, že bychom té zpětné vazbě, kterou skrze své tělo a pocity dostáváme neměli věřit? Rozhodně ne.

Tou důležitou otázkou je: Jak s tím naložit.

Kdy pocitům věřit a kdy ne.

Kdy si tělo opravdu říká, co chce a potřebuje, a kdy je to naopak výmluva, nebo nepochopení – kdy jde spíš o závislost, nutkání k něčemu, co nám neprospívá?

Konkrétně pro odhalení závislosti, nutkání, které neprospívá, je dobré podívat se na to, jaké to je, když „to“ nemáme.

Například – jak zjistím, jestli jsem závislá na sladkém? Mohu porovnat své pocity – jaké je to, když sladké nemám. Jestli se cítím dobře a nijak mě negativně neovlivňuje, že nemám co smlsnout, je to v pohodě.
Pokud ale někdo jiný ve stejné situaci např. ztrácí pozornost, pořád ho honí mlsná, je nervózní, podrážděný nebo unavený… To chápu jako závislost. Takový člověk není svobodný.

bonboniera

 

Proč nám někdy negativní pocity ukazují dobrou změnu?

Je to proto, že měníme něco, na co jsme už zvyklí, co máme zažité, nacvičené. Podvědomí se nás snaží chránit před změnou a udržet nás v tom, co už zná a co považuje za bezpečné. Jeho funkcí je hlavně následovat zvyky. Přitom když rozšíříme zónu komfortu, dostáváme se dál a zlepšujeme svoje výsledky.

Jak se dá rozšiřovat zóna komfortu? Platí, že čím víc změn podnikáš, čím víc nových věcí zkoušíš, tím víc jsi flexibilnější a tím lehčí pro tebe každá změna je.

 

Chceš změnu?

Ať už se chceš zbavit závislosti, pohodlnosti nebo jednoduše zjistit, jak rozumět signálům svého těla – přijď na seminář Štíhlost a zdraví jako přirozený stav. Seminář se koná v sobotu 30.1. a nebude o „jídelníčkování“, o tom co máte a nemáte dělat.

Bude spíš o tom, předat vám nástroje pro pozitivní a rychlou změnu. Spousta lidí ví, co mají a co nemají jíst, ví, že by se měli hýbat, nicméně, dělá to málokdo. A to je to hlavní, v čem vám dokážu pomoci. Jednak mohu poradit, co se týče výživy a pohybu. Nicméně především vám umím pomoci s tou hlavní, nejdůležitější částí – s vaší hlavou a podvědomím, kde se změny dějí.

Na semináři se naučíte, jakým způsobem pracovat se svými vnitřními zdroji. Zjistíte, jak dělat změny na podvědomé úrovni.

Přihlásit se můžete tady.

Míša Soukupová
Míša Soukupová

Koučka a mentorka zdravého životního stylu, NLP Master

Mým posláním je pomáhat lidem, aby byli ve svém životě, těle a se svým tělem opravdu šťastní.

Co to znamená? To, že se člověk cítí skvěle – psychicky i fyzicky – a žije život podle svých představ. Co si naplánuje, toho dosáhne. Má dobré vztahy s rodinou, přáteli, kolegy, obchodními partnery, zákazníky, i se svým partnerem. Zkrátka se mu daří.

Při konzultacích i ve svých programech a kurzech používám techniky a metody NLP – Neurolingvistického programování. To znamená, že se spolu sladíme a dokážeme pracovat jak na vědomé úrovni, tak i s podvědomím.
Tím dosahujeme maximálních výsledků.

Comments are closed.