Laska
Co je to láska?
Listopad 25, 2015
800px-Christmas_dinner_table_5299442229
Co a jak si připravit na Štědrý den?
Prosinec 11, 2015
Vanoce

„Vááánoce jsou tady…“ krásné svátky, o kterých se někdy říká, že se staly spíše svátky jídla a nákupní horečky.

Většina lidí v tuhle dobu schová váhu, na zrcadlo pověsí vánoční dekoraci a odevzdaně povzdychne něco v tom smyslu „Ach jo, to zase přiberu“. A obklopená všemi těmi dobrotami s černým svědomím čeká na novoroční předsevzetí.

 

Nenechte si ničím kazit náladu a užijte si Vánoce v pohodě. Jak na to?

Rozmyslete si, jak chcete Vánoce a svátky zvládnout. Myslím tím, řekněte si, jestli si chcete váhu udržet (hubnout teď opravdu nemá moc velký smysl :) nebo jestli vám nevadí, že trošku přiberete (opravdu jen trošku :).

Je potřeba počítat s tím, že se jídlu nevyhnete. Cukroví a další vonící pochoutky budou všude kolem ještě několik dní a to není všechno. I pro toho, kdo zvládá mlsné chutě i dojídání zbytků, je dost těžké odolat všem „nabízečům“ jídla při návštěvách a na večírcích.

Přesto se právě o Vánocích nechceme moc omezovat a už vůbec ne se stranit rodiny a přátel.

 

Co můžete udělat proto, abyste si svátky užili v co největší pohodě?

  • Začněte už při nákupu. Nenechte se strhnout a nenakupujte bezmyšlenkovitě, podle letáků, blýskavých obalů nebo extra výhodných velkých balení.
  • Plánujte. Co chcete jíst? Kolik je dost? Co budete vařit?
  • Myslete i na to, že není potřeba se zásobit. Dneska bude k dostání všechno i na Štědrý den. A vy pak nebudete mít pocit, že musíte všechno sníst, protože co s tím jinak, že? ;)
  • Snažte se uvědomovat si, jestli jídlo, které jíte, jste opravdu měli v plánu sníst. Uvědomte si, jestli ho skutečně chcete, nebo jen leželo vedle vás, nebo vám ho někdo nabídl.
  • I když si dopřejete nějakou mlsku „mimo plán“, užijte si ji! Nepolykejte jídlo s černým svědomím ani bezmyšlenkovitě. Chuť a požitek z jídla se nezvětší s množstvím, které zvládnete sníst. Proto volte spíš menší kousky, krásně si je upravte a pořádně vychutnejte.
  • Vybírejte si. Všude okolo je spousta lákavého jídla… ale nemusíte jíst všechno. Vyberte si to nejlepší a nad tuctovými cukrovinkami klidně ohrňte nos :).
  • Vyzkoušejte zdravější a lehčí varianty tradičních receptů. Zkuste například nahradit co nejvyšší podíl majonézy v salátu bílým jogurtem (pro zjemnění můžete přidat nastrouhané jablíčko), kapra či řízek zkusit „na přírodno“, tedy bez trojobalu. Nebo místo cukroví mlsejte spíš ovoce a ořechy.

smazeny kapr

Věděli jste, že rozdíl mezi přírodní variantou a trojobalem je cca 2000 kJ? Což je téměř 1 porce jídla navíc?

 

Že by pro vás Vánoce bez tradičních dobrot nebyly pravé Vánoce? Pak zkuste oblíbenou metodu mojí maminky – „JJP“ aneb „Jez Jen Polovinu“ :).

V praxi to pak vypadá tak, že si dopřejete cukroví, tradiční salát i kapra v trojobalu atd., ale dáte si pouze poloviční porci. I tak můžete ušetřit kalorie a přitom si dopřát, co máte rádi.

Především ale nezapomeňte, že Vánoce opravdu nejsou o jídle, ale o krásném čase stráveném s lidmi, které máme rádi. Proto odpočívejte, vychutnávejte si sváteční atmosféru a radujte se i z maličkostí.

 

V dalším článku se můžete mrknout na tipy a recepty pro Štědrý den a po Novém roce se můžete těšit na překvapení, které vám pomůže případná kila zase shodit :)

 

Šťastné a veselé :)

 

Míša

 

Byl pro vás článek přínosný? Nasdílejte ho na Facebooku.

Děkuji za šíření :)

Míša Soukupová
Míša Soukupová

Koučka a mentorka zdravého životního stylu, NLP Master

Mým posláním je pomáhat lidem, aby byli ve svém životě, těle a se svým tělem opravdu šťastní.

Co to znamená? To, že se člověk cítí skvěle – psychicky i fyzicky – a žije život podle svých představ. Co si naplánuje, toho dosáhne. Má dobré vztahy s rodinou, přáteli, kolegy, obchodními partnery, zákazníky, i se svým partnerem. Zkrátka se mu daří.

Při konzultacích i ve svých programech a kurzech používám techniky a metody NLP – Neurolingvistického programování. To znamená, že se spolu sladíme a dokážeme pracovat jak na vědomé úrovni, tak i s podvědomím.
Tím dosahujeme maximálních výsledků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *